Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Slávme slávne slávu Slávov slávnych

História

Tam, kde nížina Turčianskej kotliny začína prerastať v podhorský hrebeň jedinečnej Veľkej Fatry  s vrcholmi Ostrou a Drienkom, leží mestečko Mošovce.

Prvý raz sa Mošovce spomínajú v donačnej listine kráľa Ondreja II. z roku 1233. Najprv sa rozvíjali ako kráľovská osada so slobodnou advokáciou, od polovice 14. storočia ako výsadné mestečko podriadené kráľovskému hradu Blatnica. Roku 1527 sa dostali do rúk rodu Révayovcov, ktorý takmer 400 rokov potláčal mošovské mestské práva.

V minulosti boli Mošovce významným remeselníckym strediskom Turca. Remeselná výroba dosiahla skutočne veľký rozmach a v mestečku pôsobilo okolo 15 cechov, najdlhšie sa udržal cech čižmárov a najslávnejší cech kožušníkov...

                                                                                                         Viac o histórii Mošoviec


 

OZNAMY

Zmena v cestovnom poriadkuVytlačiť
 

Vážení spoluobčania,

na podnet pána Chorvátha a po dlhších rokovaniach so Žilinským samosprávnym krajom,  sú od 09.06.2019  schválené zmeny v cestovnom poriadku pre spoj č. 506417 Martin - Mošovce - Turčianske Teplice, ktorý prevádzkuje SAD Žilina, a.s.,  na spojoch 17, 19 a 23, s platnosťou od 9. júna 2019. Jedná sa o tri spoje, ktoré budú, okrem iného,  stáť aj na Jesenského ulici (na zastávke diaľkových autobusov). Dôvodom týchto rokovaní bola pomoc našim starším a chorým spoluobčanom, ktorí chodia sami na vyšetrenia do nemocnice,  aby mali bližšie k spojom do Mošoviec.  

 

Autobusy tam budú zastavovať nasledovne:

v čase 9.43 hod. (to je spoj vychádzajúci z Martina z autob. zastávky o 9.40 h)
         10.33 hod. (to je spoj vychádzajúci z Martina z autobus. zastávky o 10.30 h)
         12.23 hod. (to je spoj vychádzajúci z Martina z autobus. zastávky o 12.20 h) 

 

SAD Žilina bude využívanie nástupu na tomto mieste monitorovať 1 rok.

Ak budú občania našej a okolitých obcí toto nástupné miesto využívať, bude zmena zapracovaná do cestovného poriadku na trvalo.


 
 

SMÚTOČNÉ OZNAMY

Smútočné oznamy

MAPA CINTORÍNA MOŠOVCEVytlačiť
 

Mapu cintorína Mošoviec si môžete pozrieť na tomto odkaze.


 
 

Udialo sa v našej obci . . .

Obecný piknik 2019

deti súťažiaObecný úrad a poslanci obecného zastupiteľstva v Mošovciach usporiadali dňa 26. mája 2019 Letný obecný piknik pre deti a dospelých. Pre deti bolo pripravených 10 súťaží, predvádzanie hasičského zásahu a techniky, streľba zo vzduchovky a tombola. Fotky z pikniku si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

Deň matiek 2019

deti vystupujúAj tento rok druhá májová nedeľa patrila mamám a spolu sme Deň matiek oslávili v sále požiarnej zbrojnice v Mošovciach. Deti miestnych škôl pod vedením svojich pedagógov piesňami, úprimným slovom, hudbou a tancom poďakovali svojim mamám, starým mamám a babičkám. Mamičky, ďakujeme!
Fotky si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

Stavanie mája 2019

stavanie májaV trochu upršaný predmájový podvečer ožili aj v našej obci staré tradície stavania májov. Mošovskí občania postavili na námestí vysoký máj. Radostnú atmosféru podujatia svojim programom oživili aj žiaci zo Základnej umeleckej školy. 

Fotky si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

dnes je: 23.10.2019

meniny má: Alojzia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka