Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Slávme slávne slávu Slávov slávnych

História

Tam, kde nížina Turčianskej kotliny začína prerastať v podhorský hrebeň jedinečnej Veľkej Fatry  s vrcholmi Ostrou a Drienkom, leží mestečko Mošovce.

Prvý raz sa Mošovce spomínajú v donačnej listine kráľa Ondreja II. z roku 1233. Najprv sa rozvíjali ako kráľovská osada so slobodnou advokáciou, od polovice 14. storočia ako výsadné mestečko podriadené kráľovskému hradu Blatnica. Roku 1527 sa dostali do rúk rodu Révayovcov, ktorý takmer 400 rokov potláčal mošovské mestské práva.

V minulosti boli Mošovce významným remeselníckym strediskom Turca. Remeselná výroba dosiahla skutočne veľký rozmach a v mestečku pôsobilo okolo 15 cechov, najdlhšie sa udržal cech čižmárov a najslávnejší cech kožušníkov...

                                                                                                         Viac o histórii Mošoviec


 

OZNAMY

Zápis detí do Materskej školyVytlačiť
 

detiObec Mošovce a Materská škola v Mošovciach
oznamujú termín

ZÁPISU DO MATERSKEJ ŠKOLY


Riaditeľka Materskej školy v Mošovciach prijíma žiadosti o prijatie dieťaťa do Materskej školy na šk. rok 2019/2020 od 29.4.2019 do 15.5.2019 (nástup do MŠ v septembri 2019).

Žiadosť si môžete vyzdvihnúť v Materskej škole alebo stiahnuť z tejto stránky pod textom. K žiadosti je potrebné priložiť potvrdenie lekára o celkovom zdravotnom stave a očkovaní dieťaťa.

Kritéria na prijatie:
Prednostne sa prijímajú deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku a deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou.
Do MŠ sa prijímajú deti od troch rokov veku.
Deti mladšie ako 3 roky sa prijímajú len vo výnimočných prípadoch, t. j. ak je voľná kapacita.
Ďalšie kritéria:
Pri prijímaní sa zohľadňuje skutočnosť, ak dieťa nebolo prijaté pre nedostatok miesta v minulom školskom roku

 

 


 
 

SMÚTOČNÉ OZNAMY

Smútočné oznamy

MAPA CINTORÍNA MOŠOVCEVytlačiť
 

Mapu cintorína Mošoviec si môžete pozrieť na tomto odkaze.


 
 

Udialo sa v našej obci . . .

Marec - mesiac knihy

deti v knižniciMarec mesiac knihy si pripomenuli aj v 1.ročníku Základnej školy. Prváci urobili neuveriteľné pokroky a už môžeme hovoriť o hotových čitateľoch. Krásne si pripravili prácu na tému MOJA OBĽÚBENÁ KNIHA. Pred celou triedou ju odprezentovali a prečítali krátky úryvok z knihy, ktorú si priniesli. Následne sa rozhodli, že si urobia hodinu čítania v školskej knižnici. Okrem čítania zo šlabikára si zopakovali pravidlá správania sa v knižnici a narábania s knihou. Fotky si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

8. Maškarný ples

ľudia v maskáchV sobotu 2. februára 2019 sa na Požiarnej zbrojnici v Mošovciach uskutočnil 8. mošovský Maškarný ples. Ľudí v krásnych kostýmoch zabavil DJ Lukáš Lichtner. Plesajúci si pochutnali na výbornej večeri z kuchyne spoločnosti ŠRZ Drienok s.r.o. a mohli vyhrať aj hodnotné ceny v tombole. Fotky z plesu si môžete pozrieť tu.


 

Merače rýchlosti

merače rýchlostiV mesiacoch september až október 2018 sa v našej obci uskutočnila montáž meračov rýchlosti (na uliciach Čerňakovo a Krčméryho), ktorá bola realizovaná s podporou Nadácie Allianz.


 

dnes je: 18.6.2019

meniny má: Vratislav

webygroup
ÚvodÚvodná stránka