Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Slávme slávne slávu Slávov slávnych

História

Tam, kde nížina Turčianskej kotliny začína prerastať v podhorský hrebeň jedinečnej Veľkej Fatry  s vrcholmi Ostrou a Drienkom, leží mestečko Mošovce.

Prvý raz sa Mošovce spomínajú v donačnej listine kráľa Ondreja II. z roku 1233. Najprv sa rozvíjali ako kráľovská osada so slobodnou advokáciou, od polovice 14. storočia ako výsadné mestečko podriadené kráľovskému hradu Blatnica. Roku 1527 sa dostali do rúk rodu Révayovcov, ktorý takmer 400 rokov potláčal mošovské mestské práva.

V minulosti boli Mošovce významným remeselníckym strediskom Turca. Remeselná výroba dosiahla skutočne veľký rozmach a v mestečku pôsobilo okolo 15 cechov, najdlhšie sa udržal cech čižmárov a najslávnejší cech kožušníkov...

                                                                                                         Viac o histórii Mošoviec


 

OZNAMY

Zápis detí do Materskej školyVytlačiť
 

detiObec Mošovce a Materská škola v Mošovciach
oznamujú termín

ZÁPISU DO MATERSKEJ ŠKOLY


Riaditeľka Materskej školy v Mošovciach prijíma žiadosti o prijatie dieťaťa do Materskej školy na šk. rok 2019/2020 od 29.4.2019 do 15.5.2019 (nástup do MŠ v septembri 2019).

Žiadosť si môžete vyzdvihnúť v Materskej škole alebo stiahnuť z tejto stránky pod textom. K žiadosti je potrebné priložiť potvrdenie lekára o celkovom zdravotnom stave a očkovaní dieťaťa.

Kritéria na prijatie:
Prednostne sa prijímajú deti, ktoré dovŕšili piaty rok veku a deti s odloženou povinnou školskou dochádzkou.
Do MŠ sa prijímajú deti od troch rokov veku.
Deti mladšie ako 3 roky sa prijímajú len vo výnimočných prípadoch, t. j. ak je voľná kapacita.
Ďalšie kritéria:
Pri prijímaní sa zohľadňuje skutočnosť, ak dieťa nebolo prijaté pre nedostatok miesta v minulom školskom roku

 

 


 
 

SMÚTOČNÉ OZNAMY

Smútočné oznamy

MAPA CINTORÍNA MOŠOVCEVytlačiť
 

Mapu cintorína Mošoviec si môžete pozrieť na tomto odkaze.


 
 

Udialo sa v našej obci . . .

Obecný piknik 2019

deti súťažiaObecný úrad a poslanci obecného zastupiteľstva v Mošovciach usporiadali dňa 26. mája 2019 Letný obecný piknik pre deti a dospelých. Pre deti bolo pripravených 10 súťaží, predvádzanie hasičského zásahu a techniky, streľba zo vzduchovky a tombola. Fotky z pikniku si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

Deň matiek 2019

deti vystupujúAj tento rok druhá májová nedeľa patrila mamám a spolu sme Deň matiek oslávili v sále požiarnej zbrojnice v Mošovciach. Deti miestnych škôl pod vedením svojich pedagógov piesňami, úprimným slovom, hudbou a tancom poďakovali svojim mamám, starým mamám a babičkám. Mamičky, ďakujeme!
Fotky si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

Stavanie mája 2019

stavanie májaV trochu upršaný predmájový podvečer ožili aj v našej obci staré tradície stavania májov. Mošovskí občania postavili na námestí vysoký máj. Radostnú atmosféru podujatia svojim programom oživili aj žiaci zo Základnej umeleckej školy. 

Fotky si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

dnes je: 23.8.2019

meniny má: Filip

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka