Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Slávme slávne slávu Slávov slávnych

História

Tam, kde nížina Turčianskej kotliny začína prerastať v podhorský hrebeň jedinečnej Veľkej Fatry  s vrcholmi Ostrou a Drienkom, leží mestečko Mošovce.

Prvý raz sa Mošovce spomínajú v donačnej listine kráľa Ondreja II. z roku 1233. Najprv sa rozvíjali ako kráľovská osada so slobodnou advokáciou, od polovice 14. storočia ako výsadné mestečko podriadené kráľovskému hradu Blatnica. Roku 1527 sa dostali do rúk rodu Révayovcov, ktorý takmer 400 rokov potláčal mošovské mestské práva.

V minulosti boli Mošovce významným remeselníckym strediskom Turca. Remeselná výroba dosiahla skutočne veľký rozmach a v mestečku pôsobilo okolo 15 cechov, najdlhšie sa udržal cech čižmárov a najslávnejší cech kožušníkov...

                                                                                                         Viac o histórii Mošoviec


 

OZNAMY

Povinnosť registrovania hospodárskych zvieratVytlačiť
 

Na základe usmernenia vydaného Štátnou veterinárnou a potravinovou správou Slovenskej Republiky sú chovatelia ošípaných s maximálne jedným kusom ošípanej, ktorá je určená na domácu spotrebu, doposiaľ neregistrovaní v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat, povinní registrovať svoj chov.
Neregistrovaní chovatelia, ktorí chovajú alebo chcú chovať viac kusov ošípaných alebo iné druhy hospodárskych zvierat (hovädzí dobytok, ovce, kozy, kone, včely) sú povinní registrovať sa priamo na RVPS Martin.
Tlačivo na registráciu chovu s 1 ošípanou  na domácu spotrebu je možné si vyžiadať na príslušnej obci, RVPS Martin alebo na regionálnom pracovisku plemenárskych služieb SR.
Tlačivo je možné vytlačiť aj z webovej stránky Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej Republiky alebo Plemenárskych služieb Slovenskej Republiky. So všetkými otázkami sa obráťte na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu Martin, t. č.: 043/4221481. Registrácia je bezplatná a povinnosť registrovať chov aj s jednou ošípanou je z dôvodu nepriaznivej nákazovej situácie v súvislosti s Africkým morom ošípaných.
Každý chovateľ je povinný hlásiť (telefonicky/mailom"poštou/osobne) na príslušnú RVPS Martin zámer výkonu domácej zabíjačky na súkromnú domácu potrebu hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a taktiež farmovej zveri minimálne jeden pracovný deň vopred pred plánovanou zabíjačkou.

Súbor na stiahnutie RCH_Priloha1.pdf RCH_Priloha1.pdf (95.2 kB)
Súbor na stiahnutie RCH_Priloha2.pdf RCH_Priloha2.pdf (60.9 kB)

 
 

SMÚTOČNÉ OZNAMY

Smútočné oznamy

MAPA CINTORÍNA MOŠOVCEVytlačiť
 

Mapu cintorína Mošoviec si môžete pozrieť na tomto odkaze.


 
 

Udialo sa v našej obci . . .

Merače rýchlosti

merače rýchlostiV mesiacoch september až október 2018 sa v našej obci uskutočnila montáž meračov rýchlosti (na uliciach Čerňakovo a Krčméryho), ktorá bola realizovaná s podporou Nadácie Allianz.


 

Mošovské zimné radovánky a obecná zabíjačka 2018

Mikuláš, anjel a čertV nedeľu, 9. decembra 2018 sa uskutočnili Mošovské zimné radovánky a obecná zabíjačka. Návštevníci mohli ochutnať rôzne zabíjačkové špeciality, ako kapustnica, klobása alebo jaternice. V stánkoch domácich výrobcov si mohli zakúpiť rôzne ručne robené výrobky, oblátky a koláčiky, vypočuť si mohli vianočný program detí miestnych škôl a o 14:00 hodine prišiel medzi deti aj Mikuláš a rozdal im mikulášske balíčky. Fotky z podujatia si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

Ustanovujúce zastupiteľstvo 2018

novozvolení poslanci OZV stredu 5. decembra sa uskutočnilo v sále Požiarnej zbrojnice ustanovujúce zastupiteľstvo. Fotky si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

Festival klobás 2018

výroba klobásV sobotu 17. novembra 2018 sa v Mošovciach uskutočnil druhý ročník Festivalu klobás vo dvore Požiarnej zbrojnice. Do súťaže vo výrobe klobás sa zapojilo 15 družstiev a 3 víťazné družstvá si odniesli hodnotné ceny. Na podujatí nechýbala ani dobrá kapustnica, krkovička a ďalšie zabíjačkové špeciality. Ďalším lákadlom pre všetkých bola aj tombola so zaujímavými cenami.


 

dnes je: 20.2.2019

meniny má: Lívia

webygroup
ÚvodÚvodná stránka