Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Slávme slávne slávu Slávov slávnych

História

Tam, kde nížina Turčianskej kotliny začína prerastať v podhorský hrebeň jedinečnej Veľkej Fatry  s vrcholmi Ostrou a Drienkom, leží mestečko Mošovce.

Prvý raz sa Mošovce spomínajú v donačnej listine kráľa Ondreja II. z roku 1233. Najprv sa rozvíjali ako kráľovská osada so slobodnou advokáciou, od polovice 14. storočia ako výsadné mestečko podriadené kráľovskému hradu Blatnica. Roku 1527 sa dostali do rúk rodu Révayovcov, ktorý takmer 400 rokov potláčal mošovské mestské práva.

V minulosti boli Mošovce významným remeselníckym strediskom Turca. Remeselná výroba dosiahla skutočne veľký rozmach a v mestečku pôsobilo okolo 15 cechov, najdlhšie sa udržal cech čižmárov a najslávnejší cech kožušníkov...

                                                                                                         Viac o histórii Mošoviec


 

OZNAMY

Povinnosť registrovania hospodárskych zvieratVytlačiť
 

Na základe usmernenia vydaného Štátnou veterinárnou a potravinovou správou Slovenskej Republiky sú chovatelia ošípaných s maximálne jedným kusom ošípanej, ktorá je určená na domácu spotrebu, doposiaľ neregistrovaní v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat, povinní registrovať svoj chov.
Neregistrovaní chovatelia, ktorí chovajú alebo chcú chovať viac kusov ošípaných alebo iné druhy hospodárskych zvierat (hovädzí dobytok, ovce, kozy, kone, včely) sú povinní registrovať sa priamo na RVPS Martin.
Tlačivo na registráciu chovu s 1 ošípanou  na domácu spotrebu je možné si vyžiadať na príslušnej obci, RVPS Martin alebo na regionálnom pracovisku plemenárskych služieb SR.
Tlačivo je možné vytlačiť aj z webovej stránky Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej Republiky alebo Plemenárskych služieb Slovenskej Republiky. So všetkými otázkami sa obráťte na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu Martin, t. č.: 043/4221481. Registrácia je bezplatná a povinnosť registrovať chov aj s jednou ošípanou je z dôvodu nepriaznivej nákazovej situácie v súvislosti s Africkým morom ošípaných.
Každý chovateľ je povinný hlásiť (telefonicky/mailom"poštou/osobne) na príslušnú RVPS Martin zámer výkonu domácej zabíjačky na súkromnú domácu potrebu hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a taktiež farmovej zveri minimálne jeden pracovný deň vopred pred plánovanou zabíjačkou.


 
 

SMÚTOČNÉ OZNAMY

Smútočné oznamy

MAPA CINTORÍNA MOŠOVCEVytlačiť
 

Mapu cintorína Mošoviec si môžete pozrieť na tomto odkaze.


 
 

Udialo sa v našej obci . . .

Obecný piknik 2019

deti súťažiaObecný úrad a poslanci obecného zastupiteľstva v Mošovciach usporiadali dňa 26. mája 2019 Letný obecný piknik pre deti a dospelých. Pre deti bolo pripravených 10 súťaží, predvádzanie hasičského zásahu a techniky, streľba zo vzduchovky a tombola. Fotky z pikniku si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

Deň matiek 2019

deti vystupujúAj tento rok druhá májová nedeľa patrila mamám a spolu sme Deň matiek oslávili v sále požiarnej zbrojnice v Mošovciach. Deti miestnych škôl pod vedením svojich pedagógov piesňami, úprimným slovom, hudbou a tancom poďakovali svojim mamám, starým mamám a babičkám. Mamičky, ďakujeme!
Fotky si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

Stavanie mája 2019

stavanie májaV trochu upršaný predmájový podvečer ožili aj v našej obci staré tradície stavania májov. Mošovskí občania postavili na námestí vysoký máj. Radostnú atmosféru podujatia svojim programom oživili aj žiaci zo Základnej umeleckej školy. 

Fotky si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka