Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Slávme slávne slávu Slávov slávnych

História

Tam, kde nížina Turčianskej kotliny začína prerastať v podhorský hrebeň jedinečnej Veľkej Fatry  s vrcholmi Ostrou a Drienkom, leží mestečko Mošovce.

Prvý raz sa Mošovce spomínajú v donačnej listine kráľa Ondreja II. z roku 1233. Najprv sa rozvíjali ako kráľovská osada so slobodnou advokáciou, od polovice 14. storočia ako výsadné mestečko podriadené kráľovskému hradu Blatnica. Roku 1527 sa dostali do rúk rodu Révayovcov, ktorý takmer 400 rokov potláčal mošovské mestské práva.

V minulosti boli Mošovce významným remeselníckym strediskom Turca. Remeselná výroba dosiahla skutočne veľký rozmach a v mestečku pôsobilo okolo 15 cechov, najdlhšie sa udržal cech čižmárov a najslávnejší cech kožušníkov...

                                                                                                         Viac o histórii Mošoviec


 

OZNAMY

Povinnosť registrovania hospodárskych zvieratVytlačiť
 

Na základe usmernenia vydaného Štátnou veterinárnou a potravinovou správou Slovenskej Republiky sú chovatelia ošípaných s maximálne jedným kusom ošípanej, ktorá je určená na domácu spotrebu, doposiaľ neregistrovaní v Centrálnej evidencii hospodárskych zvierat, povinní registrovať svoj chov.
Neregistrovaní chovatelia, ktorí chovajú alebo chcú chovať viac kusov ošípaných alebo iné druhy hospodárskych zvierat (hovädzí dobytok, ovce, kozy, kone, včely) sú povinní registrovať sa priamo na RVPS Martin.
Tlačivo na registráciu chovu s 1 ošípanou  na domácu spotrebu je možné si vyžiadať na príslušnej obci, RVPS Martin alebo na regionálnom pracovisku plemenárskych služieb SR.
Tlačivo je možné vytlačiť aj z webovej stránky Štátnej veterinárnej a potravinovej správy, Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej Republiky alebo Plemenárskych služieb Slovenskej Republiky. So všetkými otázkami sa obráťte na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu Martin, t. č.: 043/4221481. Registrácia je bezplatná a povinnosť registrovať chov aj s jednou ošípanou je z dôvodu nepriaznivej nákazovej situácie v súvislosti s Africkým morom ošípaných.
Každý chovateľ je povinný hlásiť (telefonicky/mailom"poštou/osobne) na príslušnú RVPS Martin zámer výkonu domácej zabíjačky na súkromnú domácu potrebu hovädzieho dobytka, oviec, kôz, ošípaných a taktiež farmovej zveri minimálne jeden pracovný deň vopred pred plánovanou zabíjačkou.


 
 

SMÚTOČNÉ OZNAMY

Smútočné oznamy

MAPA CINTORÍNA MOŠOVCEVytlačiť
 

Mapu cintorína Mošoviec si môžete pozrieť na tomto odkaze.


 
 

Udialo sa v našej obci . . .

Marec - mesiac knihy

deti v knižniciMarec mesiac knihy si pripomenuli aj v 1.ročníku Základnej školy. Prváci urobili neuveriteľné pokroky a už môžeme hovoriť o hotových čitateľoch. Krásne si pripravili prácu na tému MOJA OBĽÚBENÁ KNIHA. Pred celou triedou ju odprezentovali a prečítali krátky úryvok z knihy, ktorú si priniesli. Následne sa rozhodli, že si urobia hodinu čítania v školskej knižnici. Okrem čítania zo šlabikára si zopakovali pravidlá správania sa v knižnici a narábania s knihou. Fotky si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

8. Maškarný ples

ľudia v maskáchV sobotu 2. februára 2019 sa na Požiarnej zbrojnici v Mošovciach uskutočnil 8. mošovský Maškarný ples. Ľudí v krásnych kostýmoch zabavil DJ Lukáš Lichtner. Plesajúci si pochutnali na výbornej večeri z kuchyne spoločnosti ŠRZ Drienok s.r.o. a mohli vyhrať aj hodnotné ceny v tombole. Fotky z plesu si môžete pozrieť tu.


 

Merače rýchlosti

merače rýchlostiV mesiacoch september až október 2018 sa v našej obci uskutočnila montáž meračov rýchlosti (na uliciach Čerňakovo a Krčméryho), ktorá bola realizovaná s podporou Nadácie Allianz.


 

dnes je: 24.6.2019

meniny má: Ján

webygroup
ÚvodÚvodná stránka