Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Historické zaujímavosti z našej obce

Rok 1903 – Michal Klimáček, člen výboru uvádza, že mestské lampy neriadne sa zapaľujú, horia keď netreba, keď treba nehoria. Navrhuje, aby sa urobil rozpis, kedy majú horieť.

1903 – obec odmieta podmienky na zavedenie telegrafu.

1904 – uskutočnili sa opravy verejných ciest.

1904 – Emil Klein, rím.kat. farár, ako výborník predniesol, že po meste sa v noci rozličné nedostatky, kriky a bitky zo strany sluhov a paholkov robia, dievky s tovarišmi sa ja do druhej až tretej hodiny ráno prechádzajú…

1905 – Robert F“orster žiada, aby krčma a hostinec boli otvorené dve hodiny po polnoci.

1905 – výborník Ján Kohút žiada, aby sa „krikľavým komédiám“ odoprelo miesto na ríngu a aby sa presunuli do „Jám“. Na ríngu nech sú len lútkári a divadlo.

1906 – Okresný notár prečítal nariadenie skrze ustálenia názvu našej obce. Premenovanie nie je nutné. Ponecháva sa pôvodný názov „MOSSOCZ“, patriace rybníky a majer sa nazývajú FERENCZMAJER, PETERMAJER, RÓZSAMAJER a CSORNAKO.

1906 – Jozefína Rakús (babica) žiada podporu od obce na obídenie chudobných rodičiek.

1912 - postavenie striekačkárne na Starom rade.

1912 – starý cintorín je už zaplnený a potrebný je pľac na nový zakúpiť. Bolo navrhnuté, aby sa pri starom cintoríne nachodiace zeme od jednotlivcov odkúpili v cene 100 korún za uhorské jutro.

1913 – navrhuje sa zriadiť vápenný sklad, aby počas epidémie si mohli obyvatelia zaopatriť vápno.

1913 – plat okresného lekára v tomto období činil sumu 1600 korún.

1914 – blížila sa cholerová epidémia.

1920 – obec Mošovce sa stala zakladajúcim členom MS. Poskytla príspevok 1000 korún.

1921 – plánuje sa stavba obecnej strážnice, poverený všetkými prácami bol Michal Ballo.

1925 – zriadila sa obecná knižnica, zbierka na každého obyvateľa bola 50 halierov.

1925 – v tomto období pôsobila v obci obecná babica, cestár, poštový sluha.

1926 – v Mošovciach bola zavedená elektrika, ktorú zaviedla spoločnosť Spojené elektrárne Severozápadného Slovenska v Žilina

1926 – bola zriadená miestnosť pre poštový úrad v dome č. 34 (konzum)

1928 – v obci bolo 27 lámp a to 23 verejných, z toho 18 polnočných a 5 celonočných. Zasvecovanie bolo automatické.

1935 – Z adresára letných bytov v okrese Turč. Sv. Martin o Mošovciach vyberáme:

V tomto roku mali 1576 obyvateľov. V obci sa nachádzala pošta, telefón, telegraf. Taktiež aj autotaxi. Kúpanie sa prevádzalo v lete v chladných horských potokoch v Gaderskej doline, alebo v miestnom obecnom štrande. Turisti navštíviaci našu obec sa mohli stravovať na priváte za 10 – 14 korún denne a za tú istú cenu aj v hostinci Andreja Kollára. Núdzové garážovanie im bolo poskytnuté za nepatrnú odmenu v pajtách skoro v každom dvore. Nosičov obstaral obecný úrad za odmenu 8 – 10 halierov za 1 kg a 1 km , najmenší poplatok 2 Kč., alebo za 10 – 15 Kč. na celý deň. Predpoveď počasia každý večer vyvesil školník pred budovu meštianskej školy. Wolleyball sa mohol hrať vo dvore meštianky, tenis v zámockom parku, člnkovanie na rybníčku v parku. Tento adresár bol k dispozícii na Notárskom úrade v Mošovciach a v hostinci Andreja Kollára.

1936 – Dňa 7. júna o 15. hod. popoludní bolo slávnostne otvorené kúpalisko, za spoluúčinkovania miestnej telocvičnej jednoty „Sokol“. Vzhľadom na zásluhy starostu obce pri budovaní kúpaliska ako aj cesty k nemu, navrhuje sa, aby cesta bola pomenovaná „Cesta Michala Štarkeho“. Ďalej navrhuje sa položiť na kúpalisku pamätnú dosku s uvedením mien zastupiteľského zboru. Kúpalisko a miesto samotné navrhuje sa pomenovať „Tyršovo telovýchovné zátišie“. Ceny na kúpalisku: deti ľudových škôl platia za jedno kúpanie 20 halierov, žiaci meštianskych škôl 30 halierov. Študenti, vojaci, nádeníci a učni do 18 rokov platia 50 halierov, dospelí občania 1 korunu, čo ich oprávňuje použiť obliekáreň. Sezónny lístok pre rodinu, alebo jednu osobu stojí 50 korún, sluhovia a slúžky sa do toho nepočítajú. Na použitie osobitnej kabíny platí sa od prvej osoby 1 koruna, od každej ďalšej osoby nasleduje ďalší poplatok 50 halierov a platí len na jednu hodinu. Kúpanie sa na plavárni končí v júli o 21. hodine a v auguste o 20. hodine večer. Pre večery sobotňajšie sa predlžuje hodina vždy o jednu hodinu. Dozor máva „kúpelník“.

1936 – naša obec privítala prezidenta E. Beneša. Menom obce ho privítal starosta obce, menom kraja poslanec Ján Ursíny a v Kollárovom rodisku Cíger Hronský, tajomník MS.

V tomto roku bola zriadená aj poradňa pre matky a kojencov a naše ihrisko.

1937 - bola prevedená elektrizácia Dolného dvora, poštová doprava na Čepčín. Bol postavený za iniciatívy B. Dvořáčka hangár na lúke „Vyše hradskej“. Na lúke „Kušnierska“ mal byť postavený byt pre chudobných.

1938 – pri sčítaní ľudu mali Mošovce 1652 ľudí. V tomto roku boli zavedené do obce žobračenky.

1939 – vybudovala sa nová márnica na tom mieste, kde bola stará. obecná rada toto zadala Jurajovi Beňovskému, murárskemu učňovi, ktorý má postaviť novú márnicu a šopu vedľa nej ako sklad pre obecný materiál. Stolárske práce vykoná firma Lilge.

1940 – zakúpila sa siréna C. P. O. Obec sa snažila udržať zdravotný obvod a lekáreň. Spomína sa, že lekáreň v Mošovciach bola už v roku 1793 a je jednou z najstarších v Turci.

1941 – bicyklovanie v obci v nedeľu a vo sviatok bolo zakázané.

1942 – na kúpalisku boli vysadené stromy.

1945 – ulica „Révayovská“ bola v tomto roku premenovaná na ulicu „Partizánska“. V obci bol zavedený telefón.

1948 – úrad MNV sa vysťahoval z domu č. 255. Firma Telefunken Bratislava zriadila v obci rozhlasové zariadenie. Zrušila sa funkcia nočných hlásnikov. Obec hodlá založiť sporiteľňu.

1949 – aktivizovala sa autobusová linka Mošovce – Martin.

Tento materiál bol čerpaný zo Zápisníc obecného zastupiteľstva obce Mošovce 1903 – 1945 a Zápisníc MNV Mošovce 1945 – 1949, ktoré sa nachádzajú v Štátnom okresnom archíve na Bystričke.

 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka