Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Heraldické symboly obce


Erb Mošoviec tvori v modrom štíte nad zlatými skríženými insígniami - žezlom (symbolizuje trochu neobvyklým spôsobom Boha Otca) a krížom vznášajúca sa strieborná houbica.

Vlajka obce Mošovce je modrá so šikmým (ondrejským)krížom.

     Predlohou obecného erbu je pečatidlo zo 17. storočia, na ktorom sa nachádzajú tri figúry predstavujúce sv. Trojicu. Postava Boha otca má na hlave trojitú korunu a drží žezlo, vedľa neho je postava Ježiša Krista, ktorý drží pravdepodobne kríž (vychádzajúc zo známych zobrazení sv. Trojice na pečetidlách, oltároch, kde Kristus často drží kríž). Nad postavami sa vznáša holubica - symbol sv. Ducha.

     Nie je vylúčené, že uvedený symbol vychádzal z názvu katolíckeho kostola Najsvätejšej Trojice v ktorom sa nachádzajú aj maľby na oltárnych krídlach sv. Trojice  z r. 1477.

     Nakoľko obec nemohla použiť takýto zložitý obsah pečatidla vo svojom erbe, rozhodla sa ho zjednodušiť ale pritom zachovať historickú predloho. V snahe odlíšiť ho od symbolov iných miest a obcí, ktoré používal sv. Trojicu, tvoria hlavnú erbovú figúru zkrížené žezlo a kríž. Žezlo tu pripovína postavu Boha Otca a v Heraldike symbolizuje vládu nad svetom. Kríž zastupuje postavu Krista, je symbolom jeho utrpenia a viery.

     Pokiaľ ide o vlajku obce, je modrá so žltým šikmím (ondrejským) krížom. Pomer jej strán má byť 2 : 3 a ukončená je  dvommi zástrihmi, siahaúcimi do tretiny dĺžky listu vlajky.

      Symboly Mošoviec sú evidované v Heraldickom registri SR pod signatúrou M-19/93.

     Tento erb môže obec Mošovce používať predovšetkým vo svojej pečati a tiež na označenie svojho majetku, hnuteľného a nehnuteľného, ako aj pri všetkých na to vhodných príežitostiach. Ak by si však ktokoľvek iný privlastnil rovnaký erb, ako ten, ktorý je tu opísaný a vyobrazený, má byť podľa starého erbového práva vystavený posmechu a opovrhnutiu.

 


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka