Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

140. výročie DHZ

Príhovor starostu obce, 18. 7. 2015

Vážené hasičky a hasiči, hostia a spoluobčania, Vážené dámy a páni.

Stretli sme sa tu dnes, aby sme si pripomenuli významnú udalosť, 140. výročie založenia dobrovoľného hasičského zboru v obci Mošovce. Hoci 140 rokov nie je z pohľadu histórie európskeho hasičstva veľký vek, ale v rámci Slovenska náš zbor patrí k tým najstarším, na čo sme hrdí. Patrične sme hrdí aj na nášho rodáka, zakladateľa Zemskej hasičskej jednoty na Slovensku – Miloslava Schmidta, ktorý bol jej dlhoročným veliteľom a predsedom a ktorého pamiatku sme si včera boli uctiť položením vencov na hrob, na Národnom cintoríne v Martine a dnes ku pamätnej tabuli na jeho rodnom dome.  Je priam nevyčísliteľné, koľko práce za tých 140 rokov dobrovoľní hasiči bez nároku na odmenu vykonali a čo všetko sa vďaka fungovaniu organizovaného hasičského spolku podarilo pred požiarmi zachrániť nielen v Mošovciach, v širokom okolí, ale vďaka nášmu rodákovi aj na Slovensku.

Pre dobrovoľných hasičov jednoznačne platí myšlienka z hasičského desatora: „Nehľadaj v dobrovoľnom hasičskom zbore zisk, ani slávu, ale len bratskú povinnosť pomôcť v nešťastí.“.

Myslím si, že najväčším vyznamenaním a ocenením pre dobrovoľ-ných hasičov za činy nie sú oslavné články, medaily a pamätné diplomy, i keď aj tie sú milým gestom a aj včera sme ich odovzdávali a budeme ich odovzdávať aj dnes, ale práve to, že aj po 140 rokoch činnosti, neznižuje sa význam a potrebnosť dobrovoľných hasičov a neutícha záujem o ich služby.

Je to aj tým a znovu použijem citát : „Chodíme tam, odkiaľ iní utekajú.“.

Týmto v mene všetkých občanov, ako aj v mene svojom, ďakujem a vzdávam hold obetavcom z radov dobrovoľných hasičov v našej obci, ktorí riskovali a riskujú svoje zdravie a aj životy, aby nám pomohli chrániť majetok pred požiarmi, ale aj inými mimoriadnymi situáciami, ktoré sa môžu vyskytnúť. Ďakujem im aj za to, že venujú svoj voľný čas, aby zabezpečili techniku v prevádzkyschopnom stave, že organizujú súťaže hasičských družstiev, ale aj že sa zúčastňujú na súťažiach hasičských družstiev, na ktorých dosahujú pekné umiestnenia. Veľká vďaka im patrí aj za to, že myslia na budúcnosť a vychovávajú hasičskú mládež, svojich nástupcov, aby dobrovoľný hasičský zbor v našej obci v plnej sile oslávil aj 150. výročie založenia a aj ďalšie výročia.

Myslím si, že činnosť dobrovoľného hasičského zboru môže byť vzorom a inšpiráciou ako pracovať aj pre iné spolky pôsobiace v obci.

Vážení hasiči, želám Vám, aby oheň bol iba na pochodni, ktorá svieti na cestu a aby Vás nebolo potrebné zvolávať na hasenie požiarov, ale len na oslavy a priateľské stretnutia, tak ako je tomu dnes.

                                                                                                       

                                                                                                    Ing. Peter Košík


Fotky z osláv 140. výročia založenia DHZ v Mošovciach si môžete pozrieť tu.               

                                                                                                


 

dnes je: 22.9.2019

meniny má: Móric

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka