Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Slávme slávne slávu Slávov slávnych

História

Tam, kde nížina Turčianskej kotliny začína prerastať v podhorský hrebeň jedinečnej Veľkej Fatry  s vrcholmi Ostrou a Drienkom, leží mestečko Mošovce.

Prvý raz sa Mošovce spomínajú v donačnej listine kráľa Ondreja II. z roku 1233. Najprv sa rozvíjali ako kráľovská osada so slobodnou advokáciou, od polovice 14. storočia ako výsadné mestečko podriadené kráľovskému hradu Blatnica. Roku 1527 sa dostali do rúk rodu Révayovcov, ktorý takmer 400 rokov potláčal mošovské mestské práva.

V minulosti boli Mošovce významným remeselníckym strediskom Turca. Remeselná výroba dosiahla skutočne veľký rozmach a v mestečku pôsobilo okolo 15 cechov, najdlhšie sa udržal cech čižmárov a najslávnejší cech kožušníkov...

                                                                                                         Viac o histórii Mošoviec


 

OZNAMY

Vývoz odpadu pre obec Mošovce na rok 2018Vytlačiť
 

Vývoz odpadu obce Mošovce za rok 2018
Mesiac Komunálny odpad Plasty, sklo, kov Papier
Január 9, 23 12  
Február 6, 20 9  
Marec 6, 20 9  
Apríl 3, 17 6 18
Máj 2, 15, 29 4  
Jún 12, 26 1  
Júl 10, 24 6  
August 7, 21 3  
September 4, 18 7  
Október 2, 16, 30 12 17
November 13, 27 16  
December 11 14  

 


 
 

SMÚTOČNÉ OZNAMY

Smútočné oznamy

MAPA CINTORÍNA MOŠOVCEVytlačiť
 

Mapu cintorína Mošoviec si môžete pozrieť na tomto odkaze.


 
 

Udialo sa v našej obci . . .

Mošovské zimné radovánky

mikuláš s deťmiV nedeľu, 10. decembra 2017 sa uskutočnili na námestí Mošovské zimné radovánky. Mohli ste si zakúpiť rôzne ručne robené výrobky, vianočné ozdoby a koláčiky od domácich výrobcov a ochutnať rôzne zabíjačkové špeciality ako napríklad kapustnicu, jaternicovú kašu, klobásku a mnoho iného. Predvianočnú náladu všetkým spríjemnili vystúpenia detí z Materskej a Základnej školy v Mošovciach. Na námestie zavítal aj Mikuláš a deti obdaroval sladkými balíčkami. Fotky z radovánok si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

Festival klobás 2017

klobásyV sobotu 18. novembra 2017 sa v Mošovciach uskutočnil prvý ročník Festivalu klobás vo dvore Požiarnej zbrojnice. Do súťaže vo výrobe klobás sa zapojilo 13 družstiev a 4 víťazné družstvá si odniesli hodnotné ceny. Na podujatí nechýbala ani dobrá kapustnica, krkovička a ďalšie zabíjačkové špeciality. Ďalším lákadlom pre všetkých bola aj tombola so zaujímavými cenami.

Festival klobás navštívila aj Televízia Turiec. Video si môžete pozrieť na tomto odkaze.

Ing. Peter Košík, starosta obce prikladá aj poďakovanie:

Ďakujem všetkým, ktorí priložili ruku k dielu alebo finančne prispeli, aby sme zorganizovali 1. ročník festivalu klobás v Mošovciach. Myslím si, že všetko dobre dopadlo a tí čo sa o to pričinili môžu byť hrdí, že sme takéto niečo dokázali, v tak krátkom čase a s minimom financií. Verím, že o rok sa pri tejto akcii stretneme znova.

Fotky z podujatia si môžete pozrieť vo fotogalérii.

 


 

Oslava Slovanstva v rodisku Jána Kollára 2017

socha Jána KolláraDňa 29. októbra 2017 sa v rodisku Jána Kollára uskutočnila oslava Slovanstva. Podujatie sa začalo prehliadkou rodnému domu Jána Kollára spojenou s odborným výkladom. Za budovou múzea remesiel v parku zasadili pamätný DUB ako symbol Staroslovienskych Rodov a LIPU ako symbol Všeslovanského hnutia. Na Kollárovom námestí sa zúčastneným prihovorili pozvaní hostia a na priečelí Základnej školy Jána Kollára umiestnili pamätnú tabuľu. Na záver sa účastníci podujatia prešli k Révajovskému prameňu. Fotky z podujatia si môžete pozrieť tu.


 

dnes je: 19.1.2018

meniny má: Drahomíra, Mário

webygroup
ÚvodÚvodná stránka