Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Slávme slávne slávu Slávov slávnych

História

Tam, kde nížina Turčianskej kotliny začína prerastať v podhorský hrebeň jedinečnej Veľkej Fatry  s vrcholmi Ostrou a Drienkom, leží mestečko Mošovce.

Prvý raz sa Mošovce spomínajú v donačnej listine kráľa Ondreja II. z roku 1233. Najprv sa rozvíjali ako kráľovská osada so slobodnou advokáciou, od polovice 14. storočia ako výsadné mestečko podriadené kráľovskému hradu Blatnica. Roku 1527 sa dostali do rúk rodu Révayovcov, ktorý takmer 400 rokov potláčal mošovské mestské práva.

V minulosti boli Mošovce významným remeselníckym strediskom Turca. Remeselná výroba dosiahla skutočne veľký rozmach a v mestečku pôsobilo okolo 15 cechov, najdlhšie sa udržal cech čižmárov a najslávnejší cech kožušníkov...

                                                                                                         Viac o histórii Mošoviec


 

OZNAMY

Stredom Európy 2017Vytlačiť
 

stredom EurópyVážení priatelia, pokiaľ máte svojho starého motorového miláčika a máte chuť si zajazdiť srdcom Európy, tak presne pre Vás je pripravená táto akcia.  Podujatie je jednodňové, určené pre jazdcov na historických vozidlách (automobily a motocykle). Bude to jazda okresom Turčianske Teplice  a jeho blízkym okolím, ktorá bude prebiehať za plnej premávky. Každý účastník jazdy je povinný spĺňať so svojim vozidlom všetky povinnosti, ktoré ukladá platná legislatíva SR, pre jazdu na cestných komunikáciách a takisto dodržiavať dopravné predpisy. Každý účastník sa akcie zúčastňuje dobrovoľne na vlastné riziko a vzdáva sa akejkoľvek možnosti vymáhať od usporiadateľa náhradu škody vzniknutej mu počas podujatia.


 
 

SMÚTOČNÉ OZNAMY

Smútočné oznamy

Elena Piecková, rod. HrivnákováVytlačiť
 

Posledná rozlúčka so zosnulou bude dňa 20. septembra 2017 o 15.00 hod. podľa obradov ev.a.v. cirkvi v Dome smútku v Mošovciach.


 
 

MAPA CINTORÍNA MOŠOVCEVytlačiť
 

Mapu cintorína Mošoviec si môžete pozrieť na tomto odkaze.


 
 

Udialo sa v našej obci . . .

Deň Zeme 2017

studničkaVo štvrtok 8. júna 2017 v rámci Dňa Zeme pracovníci Obecného úradu vyrazili do terénu, aby očistili Barónov hrob a jeho blízke okolie, taktiež studničku, na cintoríne upravili vojnový hrob a vyčistili okolie Domu smútku. Fotky si môžete pozrieť v galérii.


 

Okresné kolo DHZ

hasičkyV sobotu 3. júna 2017 sa na ihrisku v Mošovciach uskutočnilo okresné kolo súťaže dobrovoľných hasičských zborov dorastu a dospelých. Fotky zo súťaže si môžete pozrieť tu.


 

Deň matiek 2017

vystúpenie detíAj tento rok druhá májová nedeľa patrila mamám a spolu sme Deň matiek oslávili v sále požiarnej zbrojnice v Mošovciach. Deti miestnych škôl pod vedením svojich pedagógov piesňami, úprimným slovom, hudbou a tancom poďakovali svojim mamám, starým mamám a babičkám. Mamičky, ďakujeme!

Fotky si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

Stavanie mája 2017

stavanie mája

V príjemný predmájový podvečer ožili aj v našej obci staré tradície stavania májov. Mošovskí občania postavili na námestí 24,5 metra vysoký máj. Radostnú atmosféru podujatia svojim programom oživili aj žiaci zo Základnej umeleckej školy v Mošovciach a folklórny súbor Lysec. 

Fotky si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

dnes je: 19.9.2017

meniny má: Konštantín

webygroup
ÚvodÚvodná stránka