Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Slávme slávne slávu Slávov slávnych

História

Tam, kde nížina Turčianskej kotliny začína prerastať v podhorský hrebeň jedinečnej Veľkej Fatry  s vrcholmi Ostrou a Drienkom, leží mestečko Mošovce.

Prvý raz sa Mošovce spomínajú v donačnej listine kráľa Ondreja II. z roku 1233. Najprv sa rozvíjali ako kráľovská osada so slobodnou advokáciou, od polovice 14. storočia ako výsadné mestečko podriadené kráľovskému hradu Blatnica. Roku 1527 sa dostali do rúk rodu Révayovcov, ktorý takmer 400 rokov potláčal mošovské mestské práva.

V minulosti boli Mošovce významným remeselníckym strediskom Turca. Remeselná výroba dosiahla skutočne veľký rozmach a v mestečku pôsobilo okolo 15 cechov, najdlhšie sa udržal cech čižmárov a najslávnejší cech kožušníkov...

                                                                                                         Viac o histórii Mošoviec


 

OZNAMY

Oznámenie o prerušení distribúcie elektrinyVytlačiť
 

Dňa 26. apríla 2017 v čase od 8:00 do 16:00 hodiny bude v našej obci prerušená distribúcia elektriny z dôvodu plánovaných prác na zariadeniach distribučnej sústavy prevádzkovateľa distribučnej sústavy spoločnosti Stredoslovenská energetika - Distribúcia, a.s. Obmedzená distribúcia elektriny bude pre odberné miesta na ulici A. Lackovej - Zory, č.d.: 534, 502, 503 a 531.


 
 

SMÚTOČNÉ OZNAMY

Smútočné oznamy

MAPA CINTORÍNA MOŠOVCEVytlačiť
 

Mapu cintorína Mošoviec si môžete pozrieť na tomto odkaze.


 
 

Udialo sa v našej obci . . .

Mošovský jarmok 2017

JandaV dňoch 6. - 7. októbra sa u nás uskutočnil už 23. ročník Mošovského jarmoku. Tradičný jarmok aj tento rok navštívilo množstvo ľudí z rôznych kútov Slovenska, ale aj zo zahraničia. Na jarmoku nechýbala výborná zábava, rôzne vystúpenia hudobných skupín ako Horská Chata, Dalibor Janda, Drietomanka a mnoho ďalších, súťaže, výstavy ovocia, zeleniny a drobných zvierat, kolotoče, chutné dobroty a vyše 400 stánkov s rôznym sortimentom, hlavne zameraných na remeselnú a tradičnú ľudovú tvorbu na námestí. Fotky z jarmoku si môžete pozrieť vo fotogalérii a na tejto stránke.


 

Mošovský duatlon 2017

cyklistaV nedeľu 10. septembra sa v Mošovciach uskutočnil už 3. ročník Mošovského duatlonu. Pretekári súťažili v behu na 5 km, v cyklistike na 20 km a v behu na 2,5 km. Bežecká časť pretekov sa odohrávala v Mošovskom parku na spevnených štrkových chodníkoch a cyklistická časť na ceste tretej triedy medzi Mošovcami a Turčianskym Michalom. Preteky sú zaradené do Slovenského pohára v duatlone a ako jediné preteky v rámci duatlonského pohára sa konajú za úplnej uzávierky premávky. Fotky z podujatia si môžete pozrieť vo fotogalérii.


 

dnes je: 20.10.2017

meniny má: Vendelín

webygroup
ÚvodÚvodná stránka