Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Slávme slávne slávu Slávov slávnych

História

Tam, kde nížina Turčianskej kotliny začína prerastať v podhorský hrebeň jedinečnej Veľkej Fatry  s vrcholmi Ostrou a Drienkom, leží mestečko Mošovce.

Prvý raz sa Mošovce spomínajú v donačnej listine kráľa Ondreja II. z roku 1233. Najprv sa rozvíjali ako kráľovská osada so slobodnou advokáciou, od polovice 14. storočia ako výsadné mestečko podriadené kráľovskému hradu Blatnica. Roku 1527 sa dostali do rúk rodu Révayovcov, ktorý takmer 400 rokov potláčal mošovské mestské práva.

V minulosti boli Mošovce významným remeselníckym strediskom Turca. Remeselná výroba dosiahla skutočne veľký rozmach a v mestečku pôsobilo okolo 15 cechov, najdlhšie sa udržal cech čižmárov a najslávnejší cech kožušníkov...

                                                                                                         Viac o histórii Mošoviec


 

OZNAMY

Odpis zápisnice o priebehu a výsledku hlasovania vo volebnom okrsku vo voľbách do Národnej rady Slovenskej republiky 05.03.2016Vytlačiť
 


 
 

SMÚTOČNÉ OZNAMY

Smútočné oznamy

MAPA CINTORÍNA MOŠOVCEVytlačiť
 

Mapu cintorína Mošoviec si môžete pozrieť na tomto odkaze.


 
 

Udialo sa v našej obci . . .

Mošovská zabíjačka 2016

Podávanie zabíjačkových špecialítV nedeľu 11. decembra 2016 sa v malom parku uskutočnila Mošovská zabíjačka, na ktorej ste mohli ochutnať veľa chutných špecialít ako pečené morky, kapustnica, klobásky, jaternice a zapiť ste to mohli vylepšeným čajíkom. Fotky si môžete pozrieť tu.


 

Mošovské zimné radovánky 2016

Mikuláš a detiV sobotu 10. decembra 2016 sa uskutočnili na námestí a v malom parku Mošovské zimné radovánky. Mohli ste si zakúpiť rôzne ručne robené výrobky a vianočné ozdoby alebo si pochutnať na výborných cukrovinkách od domácich výrobcov. Zavítal k nám aj Mikuláš s čertom a detičky z Materskej školy predniesli krásne vianočné básničky. Fotky si môžete pozrieť tu.


 

Mošovský jarmok 2016

ľudia na jarmokuV dňoch 30. septembra a 1. októbra sa u nás uskutočnil už 22. ročník Mošovského jarmoku. Vďaka krásnemu počasiu navštívilo jarmok množstvo ľudí z rôznych kútov Slovenska, ale aj zo zahraničia. Na jarmoku nechýbala výborná zábava, rôzne koncerty pre mladých, ale aj pre skôr narodených, súťaže, výstavy ovocia a zeleniny, kolotoče, chutné dobroty a vyše 400 stánkov s rôznym sortimentom, hlavne zameraných na remeselnú a tradičnú ľudovú tvorbu na námestí. Fotky z jarmoku si môžete pozrieť vo fotogalérií.


 

dnes je: 25.3.2017

meniny má: Marián

Za obsah zodpovedá
Obecný úrad Mošovce

Autor fotografií: Lúdik Peter, pokiaľ nie je uvedené inak.

webygroup
ÚvodÚvodná stránka