Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Slávme slávne slávu Slávov slávnych

Spoločné posedenie dôchodcov - jubilantov

jubilanti si pripíjajúV sobotu 7. novembra sa v sále požiarnej zbrojnice v Mošovciach v rámci mesiaca úcty k starším uskutočnilo spoločné posedenie dôchodcov – jubilantov. V kultúrnom programe sa okrem iných predstavili deti z našej škôlky a folklórna skupina z družobnej poľskej obce Kozy. Fotky z posedenia si môžete pozrieť tu.


 

Mošovský jarmok

stánky na jarmokuPrvý októbrový víkend (2. – 3. 10. 2015) sa u nás konal už       21. ročník Mošovského jarmoku. Vďaka krásnemu počasiu bez dažďa prišlo na jarmok množstvo ľudí, ktorí si mohli vypočuť dobrú hudbu, pozrieť folklórne a tanečné vystúpenia, zabaviť sa na kolotočoch a večerných diskotékach, ochutnať špeciality z rôznych kútov Slovenska aj zahraničia a navštíviť vyše 400 rozmanitých stánkov, zameraných najmä na tradičnú remeselnú výrobu na Kollárovom námestí. Fotky z jarmoku si môžete pozrieť tu.


 

Mošovský duatlon

fotka bežcov

V sobotu 26. 9. 2015 sa v našej obci uskutočnil 1. ročník Finále Slovenského pohára v duatlone. Štart pretekov bol o 14:00 hod. pred kaštieľom. Športovci súťažili v behu na 5 km a 2,5 km v Mošovskom parku a v cyklistike na 20 km v našej obci a v blízkom okolí. Výsledky z pretekov ako aj fotky si môžete pozrieť tu.


 

21. ročník súťaže o putovný pohár starostu obce

V nedeľu 28. júna 2015 sa na futbalovom ihrisku v Mošovciach uskutočnil 21. ročník súťaže hasičských družstiev o putovný pohár starostu obce Mošovce v disciplíne "požiarny útok". Do súťaže sa prihlásilo celkom 23 kolektívov. V základnej kategórii mužských kolektívov zvíťazili hasiči z Rakše, druhé miesto si z vlanajšej súťaže obhájili hasiči z Kamennej Poruby a tretí skončili hasiči zo Socoviec. V kategórii muži nad 35 rokov vyhrali domáci hasiči z Mošoviec, druhé miesto sa ušlo hasičom z Blážoviec, tretí boli hasiči z Čremošného. Popri tejto pohárovej súťaži sa konala aj turčianska hasičská liga, v ktorej súťažili kolektívy mužov aj žien. Všetkým zúčastneným ďakujeme za účasť. Fotky zo súťaže nájdete vo fotogalérii.


 

70. výročie oslobodenia obce Mošovce

Vážené dámy, vážení páni

          začiatok apríla sa v našej obci Mošovce spája dnes už so 70. ročnou spomienkou na jej oslobodenie. 10. apríla 1945 po ťažkých rokoch II. svetovej vojny bola naša obec oslobodená spod fašistickej nadvlády vojakmi rumunskej armády. Žijúcich pamätníkov týchto čias je stále menej a práve preto je na nás, na nastupujúcej generácii, aby sme si tieto udalosti pripomínali. II. svetová vojna priniesla veľké obete. Slováci sa aktívne postavili do boja proti fašizmu a mnohí za to zaplatili vlastným životom. Dnes stojíme na mieste, kde sú pri Soche slobody do kameňa vryté mená Mošovčanov, ktorí v boji za slobodu obetovali to najcennejšie čo mali, svoj život. Im patrí hlboká úcta a vďaka. Preto si pripomeňme, ako to pred sedemdesiatimi rokmi podľa archívnych zdrojov v Turci a v našej obci bolo.

          Oslobodenie Turca sa začalo v Dolnom a Hornom Turčeku, ktoré obsadili sovietske a rumunské jednotky už 4. apríla 1945. Ofenzíva oslobodzujúcich armád sa tu dočasne zastavila a až 7. apríla 1945 sa front posunul na ľavý breh rieky Turiec, do úseku obcí Veľký Čepčín – Kaľamenová - Slovenské Pravno, za súčasného oslobodenia obce Dubové. V tomto úseku ofenzívu podnikala rumunská armáda. 

          Oslobodenie Mošoviec nebolo jednoduché. Na celom úseku od Čremošného po Blatnicu nepriateľ držal svoje vojenské pozície.  Dňa 7. apríla sa k našej obci priblížil front. Asi o 10 hod. 30 min. začali do obce dopadať prvé strely. Silné ostreľovanie trvalo tri dni. Okolie obce bolo zamínované a opevnené bunkrami a zákopmi. Boje prebiehali v našom chotári v lokalitách Kopanice, Šibenice a Zákutie. Prví Rumuni vnikli do Mošoviec 10. apríla o šiestej hodine ráno a postupne oslobodili Mošovce.

          Počas bojov bola zasiahnutá škola a kaštieľ. Úplne vyhorel aj Ev.a.v. cirkevný dom, ktorý bol Nemcami zapálený z vnútra. Dvoma strelami bol ťažko poškodený i evanjelický kostol. Ďalej zhorelo 6 domov a 11 humien a viac ako 10 domov bolo poškodených. Výška vojnových škôd činila 11.549.222 korún. Popri materiálnych škodách počas oslobodzovacích bojov v našej obci zahynulo 5 civilných osôb -  Andrej Pálka, jeho dvaja synovia Andrej a Ján, ktorí boli 8. apríla usmrtení mínou, Mária Hrianková, mínou bol zasiahnutý na poli aj Juraj Holec a Jozef Stacho. Z 53 zajatých povstaleckých vojakov z našej obce sa z nemeckých zajateckých táborov nevrátilo 10. Krutá vojna si vyžiadala 26 obetí z občanov Mošoviec.

          Mošovčania vítali svojich osloboditeľov so slzami v očiach a s vďakou v srdciach. Skutočnosťou však je, že povstal celý turčiansky ľud, bez straníckeho, náboženského a sociálneho rozvrstvenia a čo viac, že povstal dobrovoľne a s nadšením. 

         Každá vojna je krutá, či už je útočná alebo obranná. Krutá je tým, že v nej prichádzajú o život nevinní bez ohľadu na vek, pohlavie, politické či náboženské presvedčenie. Každý vyhasnutý ľudský život bolí. Preto poďakujme všetkým, ktorí obetovali svoj život v boji za slobodu a pri oslobodzovaní našej obce. Uctime si nielen ich pamiatku, ale aj pamiatku všetkých obetí II. svetovej vojny tichou spomienkou a minútou ticha.

                                                                                            Ing. Peter Košík, starosta obce

 


 

dnes je: 28.5.2018

meniny má: Viliam

webygroup
ÚvodÚvodná stránka